خوش آمدید

ملازمان حرم 313

امروز : {يكشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷}

وَلا تَحسَبَنَّ الَّذينَ قُتِلوا في سَبيلِ اللَّهِ أَمواتًا ۚ بَل أَحياءٌ عِندَ رَبِّهِم يُرزَقونَ﴿۱۶۹﴾ (ای پیامبر!) هرگز گمان مبر کسانی که در راه خدا کشته شدند، مردگانند! بلکه آنان زنده‌اند، و نزد پروردگارشان روزی داده می‌شوند.(سوره مبارکه آل عمران آیه ۱۶۹)

محل نمایش تبلیغات شما ختم قرآن مجید عیدانه از آسمان تبلیغات
مستند ویژه شهدای مدافع حرم آرشیو مجموعه مستند ملازمان حرم
...

ختم قرآن کریم
ویژه ماه مبارک رمضان

خبرنامه
newsletter

جهت دریافت آخرین مطالب سایت در ایمیل خود ، در خبرنامه عضو شوید

توجه

آدرس ایمیل بدون www است

بعد از وارد کردن ایمیل در کادر بالا، پنجره ای باز می شود که باید در آن کد امنیتی را وارد کنید، سپس به ایمیل خود رفته و روی لینک فعالسازی که برای شما ارسال شده کلیک کنید تا عضویت شما فعال گردد.

چمچه مار
میم ی سه شنبه, ۹ آذر ۱۳۹۵، ۱۰:۵۹ ب.ظ ۱۱۳ آی پی و ۱۶۰ بازدیدچاپ این صفحه


به گزارش ملازمان حرم 313 ; منطقه ای در شمال پاکستان وجود دارد به نام پاراچنار. شیعیان این منطقه از سه طرف در محاصره طالبان قرار دارند. آنها شهدای بسیاری را در راه حفظ اعتقادات خود تقدیم کردند. برخی دوستان که به این منطقه سفر کرده اند می گویند: پاراچنار شعبه ای از جمهوری اسلامی ایران است. مردم این منطقه به ایران و ایرانی ها عشق می ورزند.

سهیل کریمی از مستندسازان ایران که چندین سفر به پاکستان، سوریه، افغانستان و کشورهای مختلف داشته و با حضور در میان مردمان این کشورها مستندهای زیادی با محوریت اقوام و جبهه مقاومت اسلامی ساخته. گزارشی از سفر به پاراچنار ارائه می دهد.

کریمی در یادداشتی کوتاه در صفحه اجتماعی خود وصفی درباره روزهای رزم و صلابت یکی از مبارزین پاکستانی پاراچنار به زبان محاوره نوشته است که در ادامه می خوانید:

غیور راست مى گفت. تو تموم مدتى که رو یال کوه و در پناه خاک‌ریز و کانال کم‌عمق، دو لّا دو لّا این ور اون ور مى رفتیم، چمچه مار شَق و رَق و ایستاده، بدون کوچک ترین ترسى از تیر خصم، راه مى رفت و مواضع دشمن رو برانداز مى کرد. چشم تو چشم دشمن. عین مار کبرا. عین چمچه مار.

بهش می گفتند چَمچَه مار(مارکبری) خیلی زمخت بود و عبوس. لااقل تو اولین دیدارمون این جور می نمود. بالای کوه های خِیواص. در مجاورت روستای تازه آزاد شده ی شلوزان. در شرقی ترین نقطه ی منطقه ی پاراچنار پاکستان و کمی قبل از مرز افغانستان.

برعکس همه ی شیعه های پاراچنار، دستار طالبانی سرش بود. یه شاخه گل داودی زرد رنگ هم گذاشته بود روی گوش سمت راستش. نمی دونم چرا. و همین من رو گول زد!

وقتی دوربین رو سمتش آوردم، با غیظ گفت نگیر. از من تصویر نگیر! اصلاً باهاش بحث نکردم. اصرار به تصویر گرفتن هم نداشتم.

تازه ناهار خورده بودیم. پایین کوه و تو مسجد حضرت زهرا(س) در منطقه شلوزان. البته من نخوردم. مزاجم با آب پاراچنار سازگار نبود. کم می خوردم و هر چیزی رو هم نمی خوردم.

حالا اینجا سفره ی نون و پنیر و چای پهن کرده بودند. دقیقاً تو خط مقدم جبهه و کمی عقبتر از یال کوه مشرف به مواضع طالبان. چمچه مار همینطور که داشت لقمه ی درشتی واسه خودش می گرفت ، رو به بقیه به من اشاره کرد و پرسید؛ خارجیه؟

هلال آقا گفت؛ ایرانیه!

گل از گل چمچه مار شکفت! لقمه تو دهنش تمام قد در مقابلم ایستاد. به زور سر سفره نشوند و برام یه لقمه ی نون و پنیر گرفت. به لهجه پشتون گفت چرا پس نمی گی ایرانی هستی؟! لبخندی شیرین تحویلش دادم. گفت دوربینت رو روشن کن و دنبالم بیا.

از یه خاکریز کم عرض و کم عمق به سنگری بردمان که از دریچه ش موضع طالبان تو دید مون بود. گفت اون جا رو بگیر. بعد نشست پشت تیربار و یه باکس تیر رو تو سرشون خالی کرد.

ول وله ای اون ور راه افتاد. گفت دوربینت رو بذار کنار و بیا اینجا. دوربین رو دادم به اسد علی و گفتم لنزش رو بگیر طرف ما. هنوز نمی دونستم چه کار داره! رو به هلال آقا گفت: می خوام این جوون ایرانی دِین ش رو به دین ش ادا کنه! بعد تیربار رو سپرد به من.

سنگر اصلی طالبان پاکستانی رو دقیق نشون ام داد. بعد گفت امون شون رو بِبُر. بسم اللهی گفتم و تموم قطار توی باکس رو ریختم سرشون. یکی که با دوربین اون ور رو زیر نظر داشت داد می زد خورد خورد!

حالا دیگه نفهمیدم اغراق می کرد یا خواست مهمون نوازی رو در حق من تموم کرده باشه! تو مسیر برگشت از این سنگر هم، طالبان لطف ما رو بی پاسخ نذاشتند و اگر اقدام سریع و به جای چمچه مار و هُل دادن من روی زمین نبود، همان لحظه آب کش می شدم.

شاخه گل داودی از لای لاله ی گوشش به زمین افتاده بود. اون رو برداشتم و وقتی به سمت من می چرخید به طرفش بردم. خنده ی شیرینی رو لبش نشست و به فارسی گفت: دوستی! بعد دست رو شونه ی من گذاشت و فشرد. لاغر بود و قد بلند. ابهتی خاص داشت. یه جورایی من رو یاد حاج احمد متوسلیان می انداخت. با همون صلابت فرمان دهی. از همراه دیگه مون غیور پرسیدم چرا بهش می گید چمچه مار؟

غیور همون جور که قد و بالای چمچه مار رو تماشا می کرد گفت: مثل مار کبرا می مونه. با همین هیبت میره تو مواضع طالبان و چند روزی باهاشون سر می کنه، حتی تو جلسات شون شرکت می کنه. نظر میده و نظر می گیره! بدون این که کوچک ترین شکی از شیعه و پاراچناری بودنش ایجاد کنه.

بعد خیلی خون سرد میاد اینور و عملیات بچه ها رو فرماندهی می کنه. به همین راحتی. نه پنهون شدنی، نه استتاری، نه حتی خم شدنی! مثل یه مار کبرا. مثل چمچه مار.

غیور راست مى گفت. تو تموم مدتى که رو یال کوه و در پناه خاک‌ریز و کانال کم‌عمق، دو لّا دو لّا این ور اون ور مى رفتیم، چمچه مار شَق و رَق و ایستاده، بدون کوچک ترین ترسى از تیر خصم، راه مى رفت و مواضع دشمن رو برانداز مى کرد. چشم تو چشم دشمن. عین مار کبرا. عین چمچه مار.

***

چند روز بعد خبری در خبرگزاری ها پخش شد. هفت شهید پاکستانی مدافع حرم امروز در شهر قم تشییع و در گلزار شهدای این شهر به خاک سپرده خواهند شد. این شهدا از اهالی منطقه پاراچنار پاکستان به نام های «طاهر حسین »، «جمیل حسین »،«جاوید حسین» ،« باقر حسین » ،« سید رضی شاه »،« قادر علی » و «قابل حسین » هستند.

با شروع حملات گروه های تکفیری به حرم حضرت زینب(س) شیعیانی از کشورهای مختلف جهان برای دفاع از این بارگاه به سوریه شتافتند که بخشی از نیروها از اتباع کشور پاکستان بودند، آنان تیپ زینبیون را در این کشور تشکیل دادند. تا اینجای خبر را برخی از مردم شنیده بودند. اما یکی از این شهدا که تشییع می شود، شهید «جمیل حسین» است که پیش از این دلاوری های زیادی را در منطقه پاراچنار پاکستان نشان داد و در نهایت در حین دفاع از حرم حضرت زینب (س) به شهادت رسید. او همان چمچه مار، دلاور شجاع پاکستانی بود که مزد جهاد خود را در کنار حرم حضرت زینب(س) گرفت.

آقای سهیل کریمی در صفحه اش ادامه می دهد : امروز صبح غیورحسین برام پیغام فرستاد: چمچه مار رو یادت میاد؟ سر ارتفاعات خِیواص؟ گفتم بله، چطور؟! گفت: دیروز تو سوریه شهید شد. مثل شیر…

دسته: زندگینامه و خاطرات شهدا , موافقین۳مخالفین۰
هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب -با ذکر منبع- موجب امتنان است
نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نظرات (۱)

مجله ویترینو
بسیار عالی و مفید ...
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
درباره سایت
About Us
ملازمان حرم 313

زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدا کمتر از شهادت نیست. (مقام معظم رهبری)
----------------------------
« ملازمان حرم 313 » وبی است برای معرفی شهدای مدافع حرم و نشان دادن اعتقادات استوار و صلابت مظلومانه خانواده‌های آنان؛ شهدای بر آمده از جغرافیای فکری سرزمینی انقلاب اسلامی با همه وسعت آن. از جان برکفان ایرانی گرفته تا مجاهدان عراقی و رزمندگان همیشه حاضر در صحنه حزب الله لبنان. از نبویون اهل سنت ایران گرفته تا فاطمیون و زینبیون افغانستانی و پاکستانی.
« ملازمان حرم 313 » پا به عرصه وجود گذاشته است تا نقشی هرچند اندک را در حفظ میراث نسل جدید شهدا ایفا کند.

لوگوی ما
Our Logo

 
کد لوگو مخصوص بلاگفا

نوای پیشنهادی
suggested audio

عنوان: منم باید برم...

مداح: سید رضا نریمانی

پخش آنلاین:

کیفیت عالی

کیفیت خوب

.: کیفیت عالی با حجم ۷٫۷۸ مگابایت
دانلود

.: کیفیت خوب با حجم ۲٫۰۱ مگابایت
دانلود

کلیپ منتخب
Selected cilp

دانلود با حجم 17 مگابایت

دانلود

بازی و نرم افزار
(مدافعان حرم)
game & software

خط حزب الله
Line of Hezbollah

خط حزب الله

تبلیغات
Advertising

http://mehrabane.ir

http://www.ehda.irپیشنهاد ما
our suggestion

  

  

  

  

دوستان
Entourage

لوگوی همسنگران

پشتیبانی آنلاین
live support

آخرین نظرات
Recent Comment

ثــابتیـــن
نایلون حبابدار
راه ظهور
صدیقه خرازی
سیّد محمّد جعاوله
قرارگاه شهیدعلیرضا حجتی(خادم الشهدا)
علی علی