به گزارش ملازمان حرم 313 ; بحرانی در سوریه با عنوان ثورة الشعب، به معنای انقلاب مردم آغاز شد. رسانه های غربی تبلیغ کردند که قیامی مردمی برای سرنگونی حکومت سوریه در حال انجام است.به علت غبار آلود بودن فضا،برخی از کشور های منطقه نیز آن را پذیرفتند.اما با گذشت زمان ،کذب بودن این ادعا ثابت شد و دنیا فهمید که هدف از این بحران ، هدف قرار دادن محور مقاومت و گرفتن انتقام از سوریه به دلیل حمایت هایی است که در هشت سال دفاع مقدس از ایران داشته و این بود که دستان پشت پرده قضایای سوریه آشکار شد.

رهبر معظم انقلاب،چند ماه پس از آغاز بحران سوریه فرمودند:«جنگ سوریه،جنگ نیابتی بین المللی است».برای برخی هضم این سخن،سخت بود اما مدتی نگذشت تا همه فهمیدند تکفیری ها از 85 کشور دنیا به سوریه آمده اند.

روزها گذشت تا اینکه در عاشورای حسینی سال 1392،گروه داعش در مناطق اشغالی بیانیه ای صادر کرد با عنوان  «نحن ابنا الیزید» (ما فرزندان یزید هستیم!)در این بیانیه آمده بود:ما با شما محبان اهل بیت  (ع) در جنگیم.

هر چند آنها می دانند که ما از بیان اینکه حیدری و حسینی هستیم ابایی نداریم و از هزار و چهارصد سال پیش تا کنون این را اعلام کرده ایم،اما این گروه به واسطه ی جنایاتی که اجدادشان در طول تاریخ اسلام کرده اند از بیان آن واهمه داشتند.ولی در حوادث منطقه با عملکردی که از خود نشان دادند و به خاک و خون کشیدن مردم سوریه و عراق،به نوعی مهر تایید بر عملکرد نیاکان خود زدند.عاشورایی دیگر تکرار شد.حق و باطل در سرزمین شام در مقابل هم صف آرایی کردند.آنان که نتوانسته بودند به اهل بیت (ع) جسارت کنند به حرم اصحاب اهل بیت (ع) یورش بردند و بعد اعلام کردند که هدف بعدی ما حرم حضرت زینب (س) است!

خلاصه اینکه مانند کربلا که اصحاب امام از ملیت ها و قومیت های مختلف بودند،در کربلای شام نیز چنین اتفاقی افتاد.عده ای از اقصی نقاط عالم راهی این سرزمین شدند تا نامشان در زمره ی مدافعان حرم ثبت گردد.

مجاهدانی که مظلومانه،بار حمایت از مقدسات مسلمین را بر دوش می کشند و در سکوت کامل به شهادت می رسند.جوانان شیعه همچون ستون های محکم،در برابر تروریست های چند ملیتی که با سلاح های غربی،عربی،عبری مسلح شده و به جان دین و میهن مسلمانان افتاده اند؛ ایستادگی می کنند.

اما برای نخستین بار یک جوان از قاره ی سیاه در عملیات جهادی و در دفاع از حرم مطهر حضرت زینب (س) و مقدسات اسلامی شربت شهادت نوشید.

شهید مجاهد «محمد سلیمان الکونی» که از کشور ساحل عاج به سوریه آمده بود به همراه خود کفنی داشت که بر روی آن عبارت «فداءً بالسید زینب(س)» نوشته شده بود. او همراه با نیروهای مردمی و ارتش سوریه به دفاع از حرم پرداخت.بعد هم عملیات های نظامی برای پاکسازی اطراف حرم آغاز شد. با پیشروی در مناطق اطراف حرم حضرت زینب (س) در منطقه ی حجیره بود که محمد سلیمان هدف گلوله ی تروریست های تکفیری قرار گرفت و به شهادت رسید.